Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)powstała 1 marca 2017 i jest połączeniem administracji podatkowej, kontroli skarbowej oraz Służby Celnej. Jej działanie ma zwiększyć potencjał służb podatkowych. Szefem KAS jest Marian Banaś, wiceminister finansów.
Bezpośrednia obsługa podatników w dalszym ciągu będzie odbywać się w urzędach skarbowych. Jak zapewniał Jerzy Grygierzec, dyrektor Departamentu Reformy Administracji, podatnicy mają odczuć zmiany w najmniejszym stopniu. Dlatego też sama obsługa obrotu towarowego będzie odbywać się bez zmian, w urzędach celnych. Nie zmienią się także telefony do infolinii podatkowej, czy adresy placówek.
Skonsolidowana Krajowa Administracja Skarbowa to większy nacisk m.in. na:
• sprawną obsługę dużych podatników
• jednolitą informację podatkową i celną
• zapobieganie przestępczości (m.in. wyłudzeniom VAT)
Nowe piony na poziomie centrali KAS oraz w jednostkach terenowych. Piony kontroli i zwalczania przestępczości ekonomicznej będą odpowiadać za likwidację istniejącej szarej strefy i minimalizację wykroczeń i nadużyć.
Krajowa Administracja Skarbowa funkcjonuje od początku marca na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Reforma struktur ma zapewnić lepsze funkcjonowanie zasobów kadrowych, finansowych oraz organizacyjnych.
Do tej pory struktura terenowa była podzielona na trzy niezależnie piony:
– administracja podatkowa (16 izb skarbowych oraz 400 urzędów skarbowych)
– Służba Celna (16 izb celnych, 45 urzędów celnych wraz ze 143 oddziałami celnymi)
– kontrola skarbowa (16 urzędów kontroli skarbowej (UKS), 8 zamiejscowych ośrodków UKS)
Zdaniem specjalistów powodowało to rozproszenie oraz powielanie zadań związanych z poborem cła i podatków. Takie sytuacje utrudniały skuteczne wykonywanie zadań i generowały większe koszty. Sygnalizowały to m.in. raporty pochodzące z Banku Światowego.
Źródło: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/kas/o-kas
Skorzystaj z usług księgowości, jakie oferuje Biuro Rachunkowe Sosnowiec. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 32 263 30 26.