15% podatek CIT dla małych przedsiębiorców

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Regulamin wynagradzania i pracy, ZFŚS
Styczeń 25, 2017
krajowa administracja skarbowa logo
Krajowa Administracja Skarbowa
Marzec 14, 2017
Pokaż wszystkie
Podatek cit 15 procent dla malych przedsiebiorcow

1 stycznia 2017 roku, podatek CIT (podatek dochodowy od osób prawnych), który płacą małe przedsiębiorstwa został obniżony z 19 do 15 procent.  Co oznaczają te zmiany i ile firm na nich zyska?

Niższa stawka podatku CIT (15%) obejmuje małych podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli równowartości 1,2 mln euro przychodu ze sprzedaży (razem z kwotą należnego podatku od towarów i usług). W 2017 roku jest to kwota 5 157 000 PLN. Zmiany te dotyczą także podatników rozpoczynających działalność. Stawkami nie zostają objęte podatkowe grupy kapitałowe.

Podatek CIT 15% dla blisko 400 tys. firm

Z obniżonej 15 – procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych skorzysta około 90 proc. podatników (blisko 400 tysięcy przedsiębiorstw).  Regulacja wspiera podatników, dla których pozyskanie kapitału na inwestycje albo zaburzone warunki konkurencji to główna bariera w prowadzeniu czy rozwoju firmy.

Teraz zachowanie większej części dochodu w małych firmach ma pozytywnie wpłynąć na ich rozwój oraz umocnienie pozycji rynkowej wobec dużych przedsiębiorstw. Działania te z biegiem czasu powinny przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski.

Założono też, że ubytek dochodów budżetowych po pierwszym roku obowiązywania regulacji stosowania 15 procentowej stawki CIT, w wysokości 270 mln zł rocznie, zostanie skompensowany dodatkowym dochodem, który wynika z uszczelnienia systemu podatkowego.

Źródło: https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-podatek-cit-dla-malych-przedsiebiorcow-zostanie-obnizony.html

Zaufaj profesjonalistom i skorzystaj z usług księgowych, jakie oferuje Biuro Rachunkowe w Sosnowcu. Zadzwoń 32 263 30 26