Minimalna stawka godzinowa wyniesie 13 zł

Jednolity Plik Kontrolny - jak rozliczać
Jednolity Plik Kontrolny – nowe obowiązki przedsiębiorców
Listopad 21, 2016
Podatki 2017: limitowanie kosztów podatkowych z tytułu płatności
Limitowanie kosztów podatkowych z tytułu płatności
Styczeń 4, 2017
Pokaż wszystkie
Minimalna stawka godzinowa umowa zlecenie 2017

13 złotych brutto ma wynosić minimalna stawka godzinowa Od 1 stycznia 2017 r. przy umowach zlecenie oraz umowach o świadczenie usług. Zmiany te oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców, m.in. w postaci ewidencji czasu pracy. Za niewypłacenie minimalnej stawki godzinowej będą kary.

13 zł brutto za godzinę na umowie zlecenie – od kiedy?

Nowa, minimalna stawka godzinowa – 13 złotych brutto – będzie obowiązywać przy umowach zlecenie zawartych od 1 stycznia oraz tych, które trwają już w tej dacie. Dlatego przedsiębiorców czeka zmiana obowiązujących kontraktów. Zwiększenie wynagrodzenia wynika z ustawy z 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, podpisaną przez prezydenta 5 sierpnia 2016.

Reklama

Zmiany odnoszą się do umów o dzieło oraz umów agencyjnych. Dotyczy to zleceń zawieranych z osobami, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców, o ile oni sami nie zatrudniają innych osób lub nie współpracują ze zleceniobiorcami.  Należy pamiętać, że zmiany nie obejmują umów, w których określono wynagrodzenie prowizyjnie o ile zostaną spełnione dodatkowe warunki ustawowe.

13 zł brutto, ile to netto? Zobacz, ile zarobisz

Każda osoba pracująca na umowie zleceniu, zarabiająca za godzinę pracy 13 złotych brutto, otrzyma na rękę 9,46 zł za godzinę. Student pracujący na umowie zleceniu, zarabiający na godzinę pracy 13 zł brutto, otrzyma na rękę 11,13 zł za godzinę.

Kary za niewypłacenie minimalnej stawki godzinowej

Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować czy każdy z pracodawców wypłaca wynagrodzenie zgodne z obowiązującym prawem (minimalna stawka godzinowa – 13 zł brutto). Jeśli zostanie złapany przez PIP może spodziewać się kary w postaci wypłaty wynagrodzenia w  wymaganej wysokości. Pracodawca może zapłacić też grzywnę w wysokości od tysiąca do trzydziestu tysięcy złotych.

O wszelkich zmianach biuro rachunkowe Consigno będzie informować na bieżąco.

Artykuł stworzony na podstawie informacji ze strony: https://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/minimalna-stawka-godzinowa/pytania-i-odpowiedzi/

Szukasz biura rachunkowego? Skorzystaj z naszych usług już dziś. Wypełnij pożniszy formularz, skontkatujemy się.